Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011

Μαραθώνιος στο Ντουμπάι

17 Ιαν 2011

Πέσαν τα ρεκόρ της Βομβάης - Παρασκευή ο Μαραθώνιος του Ντουμπάι

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο Μαραθώνιος της Βομβάης στην Ινδία χτες, Κυριακή 16 Ιανουαρίου, ο οποίος είναι αγώνας με χρυσή ετικέτα από την IAAF. Νικητές αναδείχθηκαν ο Girma Assefa (φωτο) και η Koren Yal απο την Αιθιοπία οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τον ευνοϊκό καιρό και έκαναν νέα ρεκόρ διαδρομής και ρεκόρ μαραθωνίου στην Ινδία. Ο Assefa κέρδισε στους άνδρες με 2:09:54 και η Yal στις γυναίκες με 2:26:56.

Στα απρόοπτα του αγώνα ήταν η ακύρωση των δυο πρώτων γυναικών από την Ινδία, οι οποίες έκαναν λάθος στη διαδρομή (μπήκαν στη διαδρομή του ημιμαραθωνιου) με αποτέλεσμα να τρέξουν περίπου 8χλμ λιγότερο. Μετά από ένσταση των επόμενων Ινδών και 4 ώρες καθυστέρηση τελικά διαπιστώθηκε το λάθος και αποκαταστάθηκε η κατάταξη.

Τα σημαντικοτερα αποτελεσματα:

MEN:
1. Girma Assefa ETH 2:09:54 (Course Record + Indian All-Comers' Record)

WOMEN:
1. Koren Jelila Yal ETH 2:26:56 (Course Record + Indian All-Comers' Record)

Την Παρασκευή ο Μαραθώνιος του Ντουμπάι

Ο πλέον γενναιόδωρος μαραθώνιος του κόσμου διεξάγεται αυτη την Παρασκευή 21 Ιανουαρίου στο Ντουμπάι. Το χρηματικό έπαθλο για τον νικητή, τόσο στους άνδρες, όσο και στις γυναίκες είναι $250,000, οπότε ο συναγωνισμός θα είναι και ανάλογα υψηλός! Στον αγώνα τα τρία τελευταία χρόνια πρωταγωνιστής ήταν ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ Haile Gebrselassie ο οποίος όμως φέτος δεν θα συμμετέχει προτιμώντας τον Μαραθώνιο του Τόκιο τον Φεβρουάριο. Έτσι, τον ρόλο του φαβορί θα έχει ο 20χρονος Κενυάτης Eliud Kiptanui που πέρσι τον Μάιο κέρδισε τον Μαραθώνιο της Πράγας με το εκπληκτικό 2:05:39.